23 listopada, 2022
Arcydzieła w Polsce

Arcydzieła w Polsce

Najsłynniejsze dzieła sztuki w Polsce to przede wszystkim obrazy. Należy wymienić takie dzieła, jak: Dama z gronostajem, zdecydowanie perła polskich zbiorów, Sąd Ostateczny, Plaża w Pourville, Madonna pod jodłami, Dziewczyna w ramie obrazu, czyli barokowy obraz, którego bohaterka opiera dłonie na ramie, co sprawia wrażenie, jak miała zaraz ten obraz opuścić, Żydówka z pomarańczami – obraz namalowany przez Gierymskiego, zaginął podczas II wojny światowej i do Polski wrócił w 2011 roku. Można podziwiać go w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Niesamowite dzieła w kopalni soli w Wieliczce

W kopalni soli w Wieliczce można podziwiać arcydzieła wykute w soli – kaplica św. Kingi jest wyjątkowym miejscem, do którego koniecznie trzeba zajrzeć. Ma rozmach, styl oraz wdzięk. Jest to wyjątkowe i klimatyczne miejsce. Kaplica św. Krzyża zachwyca sztuką z drewna. Warto zajrzeć do Wieliczki i obejrzeć te piękne rzeczy. Żadne zdjęcia nie oddadzą ich uroku. 

Jeszcze kilka niesamowitych obrazów

Do wyjątkowych dzieł sztuki należy obraz pt. Śmierć Barbary Radziwiłłowny Józefa Simmlera. Zygmunt August siedzi na brzegu łoża i opłakuje zmarłą małżonkę. Jest to niezwykły obraz, wyjątkowe przedstawienie wyjątkowej kobiety. 

Każdy Polak zna też Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki. Nawet jeśli nie widział oryginału tego obrazu to chętnie podziwia jego kopię. Jest to dzieło wyjątkowe, piękne, nastrojowe. 

Babie lato Józefa Chełmońskiego to niezwykły obraz – dziewczyna leży na łące, w tle widać psa, a pochmurne niebo kreuje niesamowity nastrój.

Panorama Racławicka autorstwa Wojciecha Kossaka i Jana Styki jest monumentalnym malowidłem, które pierwotnie wystawione było we Lwowie, a ostatecznie trafiło do Wrocławia, aby cieszyć oczy zwiedzających.

Niepowtarzalny urok ma Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej. Ten obraz należy do najbardziej popularnych dzieł tej artystki, a burza blond włosów i wielkie oczy postaci zapadają widzom w oczy.

Szał uniesień Władysława Podkowińskiego to obraz wyjątkowy. Na wierzgającym koniu siedzi piękność z blond włosami. Obraz ten wywołał skandal, na zawsze wchodząc do kanonu dzieł polskich. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.