5 lutego, 2023
Wyjątkowe i piękne teatry w Polsce

Wyjątkowe i piękne teatry w Polsce

Teatr to świątynia sztuki. Takich miejsc w Polsce nie brakuje. Najpiękniejsze teatry w Polsce są w kilku miejscach, warto do nich zajrzeć, obejrzeć spektakl, podziwiając architekturę i wygląd takich miejsc. Monumentalny i wyjątkowy jest Teatr Narodowy w Warszawie. Mieści się w historycznej siedzibie przy Placu Teatralnym, ma trzy sceny: salę Bogusławskiego, scenę przy Wierzbowej oraz scenę Studio. Jest to miejsce znane każdemu mieszkańcowi stolicy, wyjątkowe i sprawiające ogromne wrażenie. 

Do pięknych teatrów należą…

Najpiękniejsze teatry w Polsce to także Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie oraz Opera we Wrocławiu. Opera Wrocławska przy ulicy Świdnickiej jest pięknym budynkiem w wyjątkowym stylu. Wielki klasycystyczny gmach w 2021 roku obchodzi 15 rocznicę remontu. Miejsce jest niezwykłe, sala przepiękna, a sam budynek można zwiedzać z przewodnikiem (odpłatnie). Budynek pochodzi z XIX wieku, ma przepiękne wnętrza, dysponuje wspaniałym balkonem, na którym w przerwach widzowie stoją i oglądają ulicę Świdnicką i jej bliskie okolice. W 2014 roku Operę Wrocławską odwiedziło 105 451 osób, co świadczy o ogromnej popularności tego miejsca. Nowoczesnym teatrem jest także Capitol we Wrocławiu, czyli dawna wrocławska operetka. Jest to gmach nowoczesny, którego bryła wpisana została w ulicę Piłsudskiego we Wrocławiu. 

Gdański Teatr Szekspirowski jako jedyny w Polsce posiada otwierany dach, dzięki czemu spektakle można oglądać na świeżym powietrzu, co daje wyjątkowe wrażenia. Mieści od 600 do 1000 widzów, zależnie od jego widowni. 

Warto wspomnieć teatr im Juliusza Słowackiego w Krakowie. Duży budynek jest okazały i piękny. Jego fasadę zdobią postaci Poezji, Dramatu, Komedii, Muzyki, Opery oraz Operetki. Na szczycie fasady można podziwiać Zosię i Tadeusza. Budynek wykonano w stylach neobarokowym i neorenesansowym. W jego wnętrzach są popiersia ważnych postaci z historii polskiego teatru. Jego wielką ozdobą jest kurtyna wykonana przez Henryka Siemiradzkiego, czyli wielki obraz olejny malowany na płótnie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.